poniedziałek, 12 stycznia 2015

Co to "Anorak"?- recenzja kurtki Guide Directalpine


Chcę Wam dziś przedstawić specyficzny krój kurtki zwany "Anorak" na przykładzie najstarszego modelu "Guide", firmy Directalpine, a także kilka cech konstrukcyjnych, które powinien mieć każdy hardshell(lub dobrze żeby miał ;)). Jak widać na niżej załączonej fotografii anorak nie posiada zamka na całej długości, tylko dwa od dołu i od góry, które się mijają w połowie wysokości. Takie ciekawe rozwiązanie niesie ze sobą parę korzyści i w sumie tylko jedną wadę(może dwie), które przynajmniej dla mnie, nie są tak znaczące.
Zacznijmy od zalet:
  • Dzięki takiemu układowi zamki nie uwierają przy noszeniu uprzęży, a także przy zapiętym pasie biodrowy plecaka.
  • Przy noszonej uprzęży mijające się zamki przy rozpięciu ich dają większa powierzchnię wentylacji niż to by miało miejsce w klasycznym układzie.
  • Przy silnym wietrze rozpięta kurtka nie "rozwiewa" się, co może niekiedy bardzo przeszkadzać.
A teraz wady:
  • Musimy zakładać kurtkę przez głowę, co w sumie po przyzwyczajeniu się jest chyba nawet szybsze i wygodniejsze niż normalne zakładanie kurtki, ale to już kwestia gustu.
  • Dostęp do spodnich warstw odzieży może być utrudniony, aczkolwiek w tym modelu z tym nie miałem problemu.


 I jakie są istotne cechy na które warto zwrócić uwagę przy kupnie swojej membrany?:
  • Rzepy przy mankietach i ściągacz na dole, ale to raczej ma każda kurtka tego typu w standardzie.
  • Regulacja kaptura umożliwiająca zmieszczenie pod niego kasku.
  • Zamek górny nie kończący się na wysokości nosa, lecz po lewej lub prawej stronie policzka, co chroni przed przycinaniem brody(szczególnie jak ktoś ma nieco dłuższą ;)) i ogólnie wydaje mi się łatwiejszy w zapinaniu.
  • Wszyta płytka RECCO(dla niewiedzących, to taki kawałek metalu, który ułatwia znalezienie nas pod lawiną).
  • Wysoka garda kurtki- w tym modelu byłem w stanie tak zapiać kurtkę, że całkiem przykrywała mi nos, a kaptur tak ścisnąć że zostawała mi tylko szpara na oczy. Bardzo dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku śnieżycy. Dodatkowo kurtka posiada wentylator na wysokości ust ułatwiający oddychanie przy pełnym zapięciu.
  • Guide został wyposażony w opcjonalny łącznik, który spina tył i przód kurtki na wysokości kroku, zapobiega to podwiewaniu i podwijaniu kurtki w ekstremalnych warunkach.
  • Wzmocniony materiał na ramionach- ma on za zadanie zapobiegać przetarciom od szelek plecaka, a także przemakaniu, na które w tym miejscu jest się bardziej narażonym.
  • I chyba najważniejsze-pasujący nam krój. Przy moim wysokim wzroście i szczupłej sylwetce jest dla mnie bardzo istotne, by kurtka nie była nigdzie za krótka, a jednocześnie nie wisiała jak worek- "Guide" tu spełnia swoją rolę. :)

      Reasumując, wybór kurtki nigdy nie jest łatwy, ale najważniejsze to zwrócić uwagę na to, co jest dla nas najistotniejsze. Dla mnie kupno Guide'a to był strzał w dziesiątkę. Służy mi już od 3-4 lat i nigdy mnie nie zawiódł, wytrzymał mocną eksploatację i jego rozwiązania konstrukcyjne były naprawdę pomocne. Mimo częstego używania membrana nadal jest w dobrym stanie i ani razu nie przemokła.

2 komentarze:

  1. Z tego co napisałeś i z tego co widzę, to kurtka godna polecenia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety model już nie produkowany. Ale są nowsze już z zamkiem przez całość, a inne firmy mają też krój anoraku z podobnego materiału :)

      Usuń